شنبه, 17 مهر 1395 12:27

پیشنهادهای روسای کمیسیون های اتاق کرمان برای توسعه فعالیت های دانش بنیان ارائه شد

در نشست کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان، پیشنهادهای روسای کمیسیون های صنعت و معدن، کشاورزی و آب و صنایع دستی و قالی اتاق کرمان برای توسعه فعالیت های اقتصادی دانش بنیان ارائه شد.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان در این نشست گفت: معاونت علم و فناوری و پارک علم و فناوری در سرمایه‌گذاری ایده‌ها شرکت کند به طوری که اگر محصولی نمونه سازی شد و فرد تولیدکننده آن توان مالی برای تجاری سازی آن را نداشت، دولت شریک شود، پول بگذارد و محصول را فارغ از قید و بندهایی مانند وثیقه و ... تجاری سازی کنند. عباس جبالبارزی افزود: از دیدگاه بخش خصوصی سیستم صندوق نوآوری و شکوفایی مانند صندوق های تعاون و حمایت از صنایع کوچک، مشکل دارد زیرا همه کار در تهران انجام می شود در صورتی که باید در کرمان و همه استان ها کارگزاری با اختیارات  تام ایجاد کند و همان سیستم در تهران، در استان ها نیز پیاده شود.

وی با تاکید بر تشکیل شرکت های بازاریابی و فروش در زمینه محصولات دانش بنیان، ادامه داد: همچنین بهتر است نمایشگاه محصولات دانش بنیان در داخل و خارج برگزار شود که اتاق نیز سعی می کند در این زمینه همکاری کند. جبالبارزی با اشاره به اینکه در حال حاضر بعضی تجهیزات مورد نیاز شرکت های بزرگ استان مانند مس، گل گهر و فولاد از خارج استان وارد می شود، گفت: پیشنهاد می شود نشست های مشترک با مدیران این شرکت های بزرگ برگزار و نیازهای آن ها بررسی شود تا تولید بخشی از نیازهای بالفعل خود را به داخل استان واگذار کنند و ریسک موضوع را نیز بپذیرند.

وی در بخش معدن نیز با اشاره به اینکه تاکنون تنها 10 درصد پهنه های معدنی استان کشف شده، افزود: یکی از روش های اکتشاف، استفاده از سیستم های رباتیک است که می توانند در این زمینه کار انجام دهند. رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان بیان کرد: راندمان استان در استخراج معادن پایین است به همین دلیل شرکت های زغالسنگ مسئله دارند، کارگران اعتصاب می کنند، معدن‌کار می گوید قیمت تمام شده بالاست، کارگر می‌گوید به حق من ظلم می شود و در نهایت زغالسنگ از استرالیا وارد کشور می شود. جبالبارزی با اشاره به اینکه استخراج به روش نوین یکی از روش های دانش بنیان است که می توان روی این مسئله کار کرد، گفت: در تولید انرژی از پهنه های خورشیدی و همچنین در تولید موتورهای پیشرفته و ترانسفورماتورهای پربازده باید از شیوه‌های دانش بنیان استفاده کرد.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن افزود: کارگروه تخصصی برای شناسایی نیازهای استان در صنعت، معدن، کشاورزی و سایر حوزه ها ایجاد تا مشخص شود برای دانش بنیان کردن فعالیت ها، طرح ها و ایده ها باید در چه مسیری هدایت شوند. وی خاطرنشان کرد: بحث مالکیت معنوی ایده ها و طرح ها نیز بسیار مهم است و اگر قرار باشد فردی محصولی را طراحی و ثبت کند و سپس به راحتی از آن کپی شود، دیگر ایده و طرحی مطرح نمی شود. جبالبارزی، در ادامه فرآیند ارزیابی در شرکت های دانش بنیان را بسیار طولانی و حدود سه تا چهار ماه عنوان کرد و افزود: مشکل شرکت های صنعتی در مورد یک شرط هنوز باقی مانده و آن این است که باید 50درصد فروش از محصول دانش بنیان باشد اما این مسئله منطقی نیست و اگر حتی 5 تا 10 درصد نیز دانش بنیان باشد آن را بپذیرید.

وی از عدم اعطای گواهینامه به شرکت های دانش بنیان، انتقاد کرد و گفت: اینکه می گویند بروید و در سایت نگاه کنید، شیوه صحیحی به نظر نمی رسد. جبالبارزی خاطرنشان کرد: در معیارهای ارزیابی صادرات مربوط به شرکت های دانش بنیان یک تناقض وجود دارد، شرکتی که دانش بنیان شده و حالا می خواهد صادراتی شود باید به آن کمک شود نه اینکه از همان روز اول گواهینامه ایزو، نماینده خارجی و برنامه بازار و... از او درخواست شود زیرا اگر فرد این موارد را داشت نیازی به ورود به این سیستم نداشت.

در ادامه رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق کرمان گفت: در کشاورزی و در بخش های کاشت، داشت و برداشت مشکل وجود دارد و از سیستم های مدرن، شیوه های نوین و بهره وری آب استفاده نکردیم و از این طریق آب را تمام کردیم. حسین نجف آبادی‌پور، با بیان اینکه کشاورزی با همه بخش ها تفاوت دارد و اگر آب تمام شود دیگر نمی توان آن را جبران کرد، اظهار کرد: هر چه در بخش دانش بنیان شدن کشاورزی کار و کمک شود، باز هم کم است. وی ادامه داد: تولیدکنندگان داخلی و خارجی کود و سم نیز در گذشته ضررهایی به کشاورزان وارد کردند که اگر در این زمینه برای تولیدات دانش بنیان تلاش شود و نظارت وجود داشته باشد، نتیجه بهتری حاصل می شود.

رئیس کمیسیون صنایع دستی و قالی اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست گفت: صنایع دستی می تواند زبان خاموش بین المللی باشد که در این زمینه در استان شاخص های بسیار خوبی وجود دارد. فخری الله توکلی، به فرش کرمان و از دست دادن بازارهای این کالا طی سال های گذشته اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در دو سال گذشته در زمینه تولید و جذب سرمایه‌گذار فرش اقدامات خوبی انجام شده و در حال حاضر در راور فرشی تولید می شود که حتی 50 سال پیش نیز این کیفیت را نداشت.

وی اظهار کرد: دو کارخانه ریسندگی با تکنولوژی های قدیمی در کرمان وجود دارد، همچنین مواد اولیه گاها نامرغوب از خارج وارد و همین موضوع باعث کاهش کیفیت تولید فرش می شود. الله توکلی، بیان کرد: فارغ التحصیلان رشته فرش کمتر به دنبال این رشته در بازار کار می روند و فاصله بسیاری بین نسل گذشته و فعلی فعالان این حوزه وجود دارد. وی بسته بندی صنایع دستی را از مشکلات این حوزه در استان کرمان عنوان کرد و گفت: باید از فعالیت های دانش بنیان برای بسته بندی این کالاها استفاده کرد.

در ادامه نیز دبیرکل اتاق کرمان بیان کرد: بورس ایده در اتاق در حال شکل گیری است که پارک علم و فناوری باید به شرکت های دانش بنیان از نظر ارائه طرح و ایده توجه ویژه ای داشته باشد. مسعود رشیدی نژاد اظهار کرد: امیدواریم ارتباط کمیسیون های اتاق و پارک علم و فناوری استان بتواند به توسعه اقتصاد دانش بنیان کمک کند.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان نیز در این نشست گفت: هدف از برگزاری این نشست این بود که بدانیم چه شرکت هایی را  پذیرش و به چه شرکت های توجه کنیم و به چه ایده هایی بیشتر بها دهیم تا آینده استان را جهت دار پیش ببریم. عباس قوام خاطرنشان کرد: کرمان در کشور به دلیل اقدامات خوبی که در حال اجراست، برجسته شده و لازم است ما نیازهای استان را شناسایی کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی کرمان

نظر دادن

ارسال نظر