سه شنبه, 25 آبان 1395 15:06

شافعي در دیدار نماینده یونیدو در ایران و اعضاي واحد SPX اتاق اصفهان مطرح كرد: اتاق بازرگاني ایران آماده همکاری آموزشی و پژوهشی با یونیدو است

رییس اتاق ایران در دیدار با الساندرو آمادیو نماینده یونیدو در ایران که به همت مرکز پیمانکاری فرعی اصفهان (SPX) اتاق بازرگاني اصفهان انجام گرفت ،گفت: سازمان توسعه صنعتی ملل متحد یونیدو به بنگاه‌های کوچک و متوسط که در ایران بخش عمده تولید ما به SME (کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط) وابسته است، توجه خوبی داشته است.

به گفته شافعی، بیش از ۹۱ درصد بنگاه‌های ایران کوچک و متوسط را تشکیل می‌دهند و بالای ۴۱ درصد از اشتغال‌زایی را به‌ دوش می‌کشند.
وی افزود: بنگاههای کوچک و متوسط علیرغم اینکه در اقتصاد نقش ویژه‌ای دارند، نیازمندی‌هایشان به ارتباطات بین المللی نیاز دارد ، چرا که این بنگاه‌ها در تامین سرمایه مشکل داشته و همچنین در ارایه خدمات بازاریابی و صادرات نیز نیازمندی‌های بالایی دارند. ازنظر تامین مواد اولیه نیز باید سازماندهی خوبی برای این بنگاه‌ها انجام شود.
رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه SME از لحاظ مالی پشتوانه کافی ندارند، ادامه داد: آن‌ها باید ازلحاظ فن‌آوری‌های نوین موردتوجه قرار گیرند و همچنین نیاز به آموزش‌های لازم دارند. اتاق ایران علاقه‌مند و آماده است تا در این زمینه همکاری‌های لازم را به عمل آورد.
به گفته شافعی، طرح‌های نیمه‌تمام فراوان در کشور وجود دارد که با مقداری مساعدت می‌توان آن‌ها را مورد بهره‌برداری قرار داد.
وی اظهار کرد: بعضی از پروژه‌هایی که با کمک یونیدو در شهرستان‌های کشور انجام‌شده، نتایج خوبی داشته است.
شافعی همچنین اعلام کرد: اتاق ایران در همه زمینه‌ها بویژه زمینه آموزش، آمادگی لازم برای همکاری با یونیدو را دارد.
در ادامه این نشست علی صفر نورالله مشاور سرمایه‌گذاری اتاق اصفهان به معرفی اقدامات این اتاق برای کمک به صنایع کوچک و متوسط پرداخت.
وی توضیح داد: از سال ۸۸ تا ۹۲، اتاق اصفهان از SPX (نظام مبادلات پیمانکاری فرعی) حمایت می‌کرد. بعد از مشورت با یونیدو، قرارداد ۲۴۰ هزار دلاری بسته شد.
وی توضیح داد: طرح پایلوت و آزمایشی این قرارداد در اصفهان اجرا می‌شود که هدف از آن، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و بازاریابی اعضا و شرکت‌ها در محیط بین‌الملل است. به کمک یونیدو اطلاعات شرکت‌ها داخل نرم‌افزار بارگذاری می‌شود. البته اطلاعات این شرکت‌ها ابتدا صحت‌سنجی می‌َشود. سپس اگر کشوری مناقصه گذاشته باشد، می‌توانند در این فضا به اطلاعات تمام شرکت‌ها دسترسی داشته باشند تا بتوانند با آن‌ها همکاری کنند.
مشاور سرمایه‌گذاری اتاق اصفهان درباره کمک یونیدو به این پروژه گفت: ما از یونیدو خواستیم سه کار را انجام دهد:‌اول اینکه فعالیت‌های ما را ممیزی کند، دوم اینکه ما را به شبکه بین‌المللی SMEوصل کند، و نهایتا سرمایه‌گذارانی را که دوست دارند با ایران کار کنند، به ما معرفی و وصل کند.
نورالله اصلی‌ترین هدف SMEرا بازاریابی دانست و گفت: بانک اطلاعاتی قوی از شرکت‌های کوچک و متوسط در اصفهان و با کمک ۶۰ شهرک صنعتی به‌صورت پایلوت ایجاد می‌شود

 

منبع: اتاق بازرگانی اصفهان

نظر دادن

ارسال نظر