سه شنبه, 09 آذر 1395 16:01

تضامین قابل اجرا به سرمایه‌گذاران خارجی ارائه شود

در بیست و ششمین نشست اعضای کمیسیون گردشگری اتاق تهران، گفت‌و‌شنودها بر محور چگونگی تشویق و حمایت سرمایه‌گذاران استوار بود. جان کلام حاضران این کمیسیون آن بود که سرمایه‌گذاران بسیاری در طول دو سال اخیر، به قصد ارزیابی بازار ایران وارد کشور شده‌اند اما به دلیل نبود تضامین محکم دولتی، نتوانسته‌اند نسبت به عواقب سرمایه‌گذاری در ایران اطمینان حاصل کنند.

در این نشست اعضای کمیسیون به بررسی گزارش راهبردهای توسعه گردشگری استان تهران پرداختند و وجوه مختلف آن را مورد بررسی قرار دادند. با این وجود، بررسی اعضای کمیسیون به جمع‌بندی کامل منتج نشد و ادامه آن به نشست‌های بعدی کمیسیون منتقل شد. هم‌چنین در بخشی از این نشست به مساله حضور سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در پروژه‌های مربوط به حوزه گردشگری و عدم وجود تضامین لازم برای بازگشت سرمایه اشاره و از دولت خواسته شد برای آغاز رونق در این حوزه به سرمایه‌گذاران ضمانت بازگشت سرمایه بدهد؛ موضوعی که به گفته فعالان بخش خصوصی در قوانین دیده شده و تنها نسبت به اجرای دقیق آن اطمینان کافی شکل نگرفته است.

محسن مهرعلیزاده، رییس کمیسیون گردشگری اتاق تهران در باره این موضوع و با اشاره به مواد 12 و 13 قانون تشویق سرمایه‌گذاری خارجی که صراحتاً به نحوه بازگشت سرمایه سرمایه‌گذاران اشاره دارد، گفت: در قوانین نحوه حمایت از سرمایه‌گذاری ذکر شده است اما به دلیل برخی بی‌ثباتی‌ها و عدم‌اطمینان به اجرای دقیق نص قانون، سرمایه‌گذاران همچنان با تردید مواجه‌اند و دولت برای رفع این تردید باید تضامین لازم را ارائه دهد. هم‌چنین محمدرضا خائف، عضو کمیسیون گردشگری اتاق تهران با اشاره به اینکه حدود دو سال پیش، یک گروه هتل‌سازی برای فعالیت وارد کشور شد، گفت: این گروه هتل‌سازی در آن سال نتوانست شرکای خود را در ایران بیابد. اما این گروه، ظاهرا اکنون با یکی از شرکت‌های هتل‌سازی در ایران، ارتباط برقرار کرده و قرار است در هفتم و هشتم فوریه 2017 کنفرانسی با موضوع سرمایه‌گذاری در ایران برگزار کنند.

خائف ادامه داد: این گروه هتل‌سازی با اهدافی چون سرمایه‌گذاری در ایران، مدیریت هتل‌های موجود و گشایش فاینانس وارد ایران می‌شود.  او با بیان اینکه، ورود این سرمایه‌گذاران یک فرصت طلایی برای هتلداران ایران محسوب می‌شود، گفت: البته تردید سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به ایران هنوز برطرف نشده و آنها نگران چگونگی بازگرداندن سرمایه خود هستند. در واقع به‌رغم وجود قوانین مشوق سرمایه‌گذاری دولت تضمینی برای بازگشت سرمایه این سرمایه‌گذاران در اختیارشان قرار نمی‌دهد.

محسن مهرعلیزاده، نیز با تایید سخنان خائف گفت: درکمیسیون مطالعه‌ای پیش‌بینی شده است که به موجب این مطالعه، هتل‌های درحال ساخت و در دست اقدام شناسایی می‌شود و در این صورت، می‌توان فهرستی از این هتل‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی قرار داد. کمیسیون گردشگری اتاق تهران در تلاش است تا در نشستی در آینده نزدیک میزبان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد و در مورد مسایل مهم این حوزه خواسته‌ها و پیشنهادات بخش خصوصی را با معاون رییس‌جمهور در میان بگذارد.

 

منبع: اتاق بازرگانی تهران

نظر دادن

ارسال نظر