یکشنبه, 30 خرداد 1395 10:40

اطمینان حاصل نکردن دولت «آلمان» از سلامت برخی محصولات تراریخته/ اجرای قانون «برچسب‌گذاری» از سال ۲۰۰۸

دولت آلمان هنوز از سلامت برخی از محصولات تراریخته اطمینان حاصل نکرده است؛ اختلافات کشورهای اروپایی بر سر سلامت محصولات تراریخته، کشور آلمان را مجاب کرد تا مطابق قانون بیوتکنولوژی خود از سال ۲۰۰۸ بر روی محصولات تراریخته، برچسب تراریختگی اعمال کند.

قبل از سال 2012 کشت محصولات تراریخته(محصولات دستکاری شده ژنتیکی) در کشور آلمان به صورت تجاری و دولتی انجام می‌شد اما از سال 2012 کشت آنها به‌صورت تجاری کاهش یافت و در نهایت در سال 2013 کشت تجاری این محصولات در آلمان به‌طور کامل ممنوع شد و تنها کشت آنها به صورت دولتی و زیر نظر دولت آلمان انجام می‌گیرد.

در اواخر سال 2012، سیب‌زمینی و چغندر قند دستکاری ژنتیکی شده یا تراریخته در این کشور مورد آزمایش قرار گرفتند؛ شرکت BASF بزرگترین شرکت صنایع شیمیایی جهان که در لودویگسهافن آلمان قرار دارد، پس از انجام این آزمایش سلامت سیب‌زمینی تراریخته را بدون تأیید دادگاه عمومی اتحادیه اروپا تأیید کرد که با مخالفت این دادگاه مواجه شد و سرانجام پس از کش و قوسهای فراوان در سال 2010 کشت آنها قانونی شد.

به دلیل برخی اختلافاتی که کشورهای اروپایی بر سر سلامت این محصولات دارند، کشور آلمان مطابق قانون بیوتکنولوژی خود از سال 2008 تا به حال بر روی محصولات تراریخته، برچسب تراریختگی اعمال می‌کند.

دولت آلمان، دستکاری ژنتیکی را در ابتدا بر روی برخی از محصولات حیوانی مانند گوشت، تخم‌مرغ و محصولات لبنی امتحان کرد که این اقدام طرفداران محصولات غیرتراریخته را در انجمن مواد غذایی ارگانیک (بدون دستکاری ژنتیکی) گرد هم آورد.

در حال حاضر بسیاری از محصولات غذایی کشور آلمان مانند مرغ، تخم مرغ و 10 درصد از شیرهای آن به‌صورت تراریخته است؛ البته لازم به ذکر است که بر روی همه این محصولات، برچسب تراریختگی اعمال می‌شود.

نکته دیگر این است که هنوز دولت آلمان از سلامت برخی از محصولات تراریخته اطمینان حاصل نکرده است چرا که با انجام آزمایشهایی بر روی ذرت تراریخته، مشخص شد که این محصول از لحاظ سلامت دچار مشکلاتی است لذا کشت آن از تاریخ 14 آوریل 2009 در این کشور ممنوع شد.

بر اساس گزارشی در اوایل آگوست سال 2015، 215 منطقه و 345 بخش کشت محصولات تراریخته و 31 هزار و 960 کشاورزی که این محصولات را کشت می‌کردند،در کشور آلمان شناسایی شدند که در تصویر زیر مشخص هستند.

 
1

مناطق کشت محصولات تراریخته در کشور آلمان

 
2

مناطق ممنوعه برای کشت محصولات تراریخته در آلمان

 

منبع: تسنیم

نظر دادن

ارسال نظر