سه شنبه, 25 خرداد 1395 17:50

هوشمندی تجاری

داشتن دانشی عمیق نسبت به همه عوامل مثل مشتریان (جامعه و مخاطبین، ارباب‌رجوع و ... ) رقبا، محیط اقتصادی، عملیات و فرآیندهای سازمانی (مالی، فروش، تولید، منابع انسانی و... ) که تأثیر زیادی بر کیفیت تصمیمات مدیریتی در سازمان می‌گذارد، هوشمندی تجاری(Business Intelligence) است. هوش تجاری، شما را برای تصمیم‌گیری در همه عوامل مؤثر بر سازمان و شرکت‌ها توانمند می‌سازد.

همچنین استفاده از شاخص‌هاي كليدي عملكرد (Key Performance Indicators) براي بررسی وضعیت سازمان ،به مديران امکان می دهد تا با توجه به وظایف خود ازآن به عنوان ابزاری کارآمد براي بهبود عملكرد سازماني ومانیتورینگ درست آن استفاده كنند.
از یک مثال ساده شروع می‌کنم. هر کس در یک شرکت تنها می‌تواند کارش را به بهترین نحو انجام دهد، اگر تصمیم‌گیری‌ها در سازمان‌ها برمبنای اطلاعات واقعی باشد تا برمبنای بهترین حدسیات و یا این‌که چگونه در گذشته آن کار را انجام می‌داده‌اند، کارها به‌درستی پیش نخواهد رفت. در این‌باره نیاز به مستندات است، مستندات از همه عوامل یک سازمان، مجموع این مستندات و آمارها است که مانع از آزمون و خطا می‌گردد. چه اتفاقی رخ می‌داد اگر هرچه که فروشندگان ERP، CRM و اکنون BI به شما وعده می‌دهند را، می‌داشتید؟ یعنی وعده دسترسی فوری به همه داده‌های موجود در شرکت و سازمان با داشبوردهای دیجیتالی و شاخص‌های عملکرد موردنیاز تا سازمان خود را اداره کنید؟ چه اتفاقی رخ می‌داد اگر می‌توانستید بی‌‌نهایت کاوش در اجزا‌ی داده‌های موجود و از منظرهای متفاوت(Slice & Dice) (به عمل تجزیه اطلاعات به بخش‌های کوچک‌تر و نمایش آن از منظرهای متفاوت برای درک بهتر در تصمیم‌گیری‌ها گفته می‌شود) می‌نمودید؟ بدون این‌که لازم باشد بدانید از چه سیستمی تا سطح تراكنش‌ها، این داده‌ها گرفته شده‌اند کارتان را بهتر انجام می‌دادید؟ هوش سازمانی به همه شرکت‌ها کمک می‌کند تا از طریق گزارش‌گیری و تحلیل داده‌ها، عملکرد اثربخش و مطمئن بدون دردسر اضافی و هزینه‌های اجرايی زیاد و آزمون و خطا به‌دست آورند ERP.CRM و سایر سیستم‌ها و نرم‌افزارها، عوامل حیاتی برای اداره سازمان‌ها و شرکت‌ها هستند. متأسفانه هنگامی‌که این سیستم‌ها، تراکنش‌ها و تعاملات داده‌ها را خوب اجرا می‌کنند، در برابر گزارش‌گیری تحلیل و دسترسی به داده‌ها کم می‌آورند، بهبود و قابلیت‌های تحلیل و گزارش‌گیری شرکت‌ها جز اولویت‌های مدیران ارشد در سال ۲۰۰۵ قرار گرفت و ارائه هوشمندی تجاری با داشبوردهای دیجیتال پاسخی مناسب به این اولویت بود.
 

«کتاب مدیریت نوین صفحه 10

نظر دادن

ارسال نظر